piątek, 17 sierpnia 2018

Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup

10 sierpnia 2018 zakończył się 75. Tour de Pologne UCI World Tour. Michał Kwiatkowski został zwycięzcą klasyfikacji generalnej CARREFOUR 75. Tour de Pologne, kolarz Team Sky triumfował także w klasyfikacji Najlepszy Sprinter HYUNDAI oraz Najlepszy Polak LOTOS. Najlepszym Góralem TAURON został Patrick Konrad, a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Jenthe Biermans (Katusha Alpecin). Klasyfikację Drużynową wygrała grupa AG2R La Mondiale.

75. Tour de Pologne, jako wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, zawierał 7 etapów: Kraków - Kraków - 134 km; Tarnowskie Góry - Katowice - 144,3 km; Stadion Śląski Chorzów - Zabrze - 139 km; Jaworzno - Szczyrk - 179 km; Kopalnia soli Wieliczka - Bielsko-Biała - 152 km; Zakopane - Bukovina Resort - 129 km; Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska - 136 km.
   Równolegle do wyścigu głównego rozgrywany był m. in. wyścig Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup, w którym mogli wziąć udział zawodnicy w wieku 11 - 14 lat, licencjonowani oraz ze szkółek kolarskich. Wyścig ten obejmował więc kategorie kolarskie ŻAK i Młodzik.
   Na II oraz III etapie 75. Tour de Pologne, w wyścigu Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup, udział wziął żaranin Marcel Mądrygał, jeżdżący w kategorii ŻAK klubu Huragan Żagań. Na obu etapach widać było dominację kategorii Młodzik, która stanowiła ok 80-90% z ok 100 startujących zawodników.
   Niestety etap w Katowicach nie można było zakwalifikować do udanych, dla ŻAK-a z Żar. Wymagająca trasa z trudnymi podjazdami, przecinająca tramwajowe torowiska oraz trud nocnej podróży w efekcie spowodowały brak podjęcia walki a tym samym uplasowały żaranina na końcu stawki.
   Znacznie lepiej potoczył się wyścig na etapie III, w Zabrzu, gdzie Marcel podjął walkę i uzyskując średnią prędkość w wyścigu 32,3 km/h, uplasował się w ok. połowie stawki kat. ŻAK, natomiast w grupie 101 kolarzy zajął 93 miejsce. Od linii startu widać było dominację kat. Młodzik, w której kolarze starsi o 2-3 lata do ŻAK-ów, rozwinęli na wyścigu średnią prędkość na poziomie ok 38 km/h, tworząc czołówkę peletonu. Grupa ŻAK-ów, stanowiąca ok 10-20% ogółu zawodników, rozgrywała walkę w swojej kategorii kolarskiej, na tyłach peletonu.
   Start w wyścigu Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup, mimo zajęcia odległego miejsca, Marcel może uznać za udany. Doświadczenie zdobyte w wyścigu tak wysokiej rangi, współzawodnictwo na trasie, na której przebiega wyścig Tour de Pologne, pomaga ŻAK-owi podnosić swoje umiejętności, oraz pokonywać słabości i bariery codziennych treningów.